Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

pompy ciepła w podziemiu

Jak działają pompy ciepła?

Już na etapie projektowania domu warto wziąć pod uwagę czynniki, które podczas jego użytkowania mają ogromne znaczenie. Jednym z najważniejszych jest wybór ogrzewania. Coraz popularniejsze wśród klientów staje się ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe z uwagi na uzyskanie idealnej temperatury w domu, ale przede wszystkim nie wymagające skomplikowanej obsługi. Pompy ciepła potrzebują niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów oraz do prawidłowego działania pompy obiegowej, umożliwiając wykorzystanie ciepła z otoczenia. Należą do grupy urządzeń grzewczych, których zadaniem nie jest produkcja energii. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że nie generują żadnych spalin, popiołu, kurzu oraz innych efektów ubocznych. Wykorzystują one energię skumulowaną w środowisku naturalnym, czyli w wodzie, gruncie oraz powietrzu. Oprócz tego, że pompy ciepła są wyborem ekologicznym, to ich ogromnym atutem jest brak konieczności posiadania kotłowni, czy innego specjalnego miejsca na składowanie opału.

Pompy ciepła i ich działanie

Pompa ciepła wykorzystuje procesy termodynamiczne i dzięki temu zachodzi możliwość przetworzenia energii pierwotnej, a następnie dostarczenie jej do instalacji grzewczej w oparciu o nasze zapotrzebowanie. Aby zasilić pompę ciepła wykorzystywane jest dodatkowe zasilanie, najczęściej jest nim prąd elektryczny. Dzięki pompom ciepła, możemy cieszyć się darmową energią z gruntu, wody, bądź powietrza, a jedyny koszt stanowią rachunki za prąd. Idealne połączenie to rozwiązanie uwzględniające pompy ciepła oraz fotowoltaikę, dzięki której dodatkowo możemy w znacznym stopniu zredukować nasze wydatki.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Grunt? Woda? A może powietrze?

Na polskim rynku aktualnie dostępnych jest kilka wariantów pomp ciepła. Najpopularniejsze z nich to modele gruntowe. Cechują się one najlepszą wydajnością i są w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepło. Następne pod względem popularności są pompy ciepła powietrzne. Dzięki nim również jesteśmy w stanie ogrzewać swój dom przez cały rok. Warto zaznaczyć, iż dobrze dobrana i przemyślana instalacja jest w stanie chłodzić nasz budynek także latem.

CIEKAWOSTKA!

Z każdego 1 kW energii elektrycznej, który jest zużywany przez pompę ciepła, można uzyskać nawet do 5 KW ZIELONEJ ENERGII!

Dowiedz się więcej o naszej ofercie w zakresie montażu pompy ciepła.