Fotowoltaika zimą

Fotowoltaika zimą

Jaka jest sprawność oraz wydajność paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym?

To, że dzięki panelom fotowoltaicznym jesteś w stanie zredukować w znacznym stopniu swoje rachunki za prąd to rzecz oczywista, a wystarczą do tego jedynie promienie słoneczne.. A jak to wygląda w okresie zimowym? Jaka jest wydajność instalacji fotowoltaicznej zimą? Czy poziom zachmurzenia ma wpływ na sprawność Twojej instalacji? Jak ułożyć panele fotowoltaiczne na dachu, bądź gruncie, aby Twoja instalacja działa najefektywniej? To właśnie na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Czy niska temperatura wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Na pewno spotkałeś się z opinią, że panele fotowoltaiczne nie są produktywne w okresie zimowym. Oczywiście jest to nieprawdą. Nie każdy wie, że niskie temperatury występujące zimą nie mają żadnego wpływu na uzyski płynące z przydomowej elektrowni. Co więcej, mogą one mieć pozytywny wpływ na ilość wyprodukowanej energii poprzez ogniwa fotowoltaiczne. Wysoka temperatura może przyczynić się do przegrzania Twojej instalacji. Stąd wysuwa się wniosek, iż ogniwa fotowoltaiczne efektywniej pracują w przypadku wysokiego natężenia promieni słonecznych, niżeli wtedy, gdy na zewnątrz doskwiera nam upał..

Co wpływa na wydajność Twojej instalacji?

Prawdą jest, że panele fotowoltaiczne nie działają w nocy. Spowodowane jest to tym, że nie docierają do nich żadne promienie słoneczne. Jednak to nic straconego. W tym czasie możesz korzystać z energii, która została wyprodukowana przez Twoją instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia. Mgła oraz duże zachmurzenie również nie wpływa pozytywnie na wydajność paneli. Ostatnią już przeszkodą będzie zalegający na panelach słonecznych śnieg. Jednak na to jest rozwiązanie.. Często słyszy się, że jednym z najważniejszych warunków instalacji fotowoltaicznej jest jej umiejscowienie. To całkowita prawda. Należy pamiętać, że Twoja przydomowa instalacja musi zostać umiejscowiona pod odpowiednim kątem. Nie tylko w kierunku południowym dla najlepszych uzysków, ale również pod kątem min. 35°. Takie umiejscowienie zapewnia, że pod wpływem grawitacji pokrywa śnieżna sama się osunie, więc nie będzie konieczności odśnieżania instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych zimą. Czy to możliwe?

Oczywiście. Jedyną przeszkodą podczas montażu paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym są trudne warunki atmosferyczne tj. wiatr, czy też intensywne opadu śniegu. Jednak należy pamiętać, że nie występują one każdego dnia. Nasi instalatorzy wyposażeni się w odpowiednią odzież ochronną, a także stosujemy się do wszelkich zasad BHP.