Kolektory słoneczne – czym są i jaka jest ich zasada działania?

Kolektory słoneczne – czym są i jaka jest ich zasada działania?

kolektory na dachu

Kolektory słoneczne – czym są i jaka jest ich zasada działania?

Promienie słoneczne bez wątpienia wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, a oprócz tego są idealnym źródłem energii. Zastanawialiście się kiedyś jak można wykorzystać nasze słońce by dostarczało ciepło do domu? Urządzeniem służącym do konwersji promieniowania słonecznego na ciepło jest właśnie kolektor słoneczny.

Kolektory słoneczne bardzo dobrze sprawdzają się do podgrzewania bieżącej wody w domach, oraz przydomowych basenach. Ponadto swoje zastosowanie mają przy ogrzewaniu całego domu, należy jednak pamiętać, że nie mogą one stanowić jedynego źródła energii. Największą wydajność notują bowiem w okresie od kwietnia do października, kiedy to słońce pojawia się na niebie zdecydowanie najczęściej. Nie oznacza to jednak, że instalacja kolektorów słonecznych zimą jest dla nas bezużyteczna. Nie są co prawda tak efektywne jak latem, jednak w słoneczne zimowe dni mogą pokryć nawet 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Jak zatem działa kolektor słoneczny?

Istotą działania kolektorów słonecznych jest zamiana energii promieniowania słonecznego w ciepło. Promienie słoneczne, które padają na kolektor wywołują nagrzanie się go, a następnie przekazują energię do ciekłego czynnika przenoszącego ciepło. Czynnikiem tym może być zarówno glikol, jak i woda. W jaki sposób najlepiej zamontować swoją instalację, aby była najbardziej wydajna? Podstawową zasadą montażu kolektorów jest umieszczenie ich min. 3m nad poziomem gruntu. Taka wysokość, nie tylko wpłynie na najwyższą wydajność instalacji, ale również zapewni mniejsze narażenia na zabrudzenia, bądź uszkodzenia kolektorów słonecznych.

Najpopularniejszym rodzajem kolektorów słonecznych są kolektory płaskie. Jest to układ cienkich rurek przymocowanych do metalowej płyty pokrytej tak zwaną powłoką selektywną. Całość zamknięta jest w obwodzie. Ma to na celu ograniczyć straty ciepła oraz chronić kolektor przed uszkodzeniami. Ciecz płynąca rurkami kolektora ogrzewana jest przez rozgrzaną od słońca powierzchni płyty, a także przylegających do niech ścianek rur. Co ważne wydajność kolektorów jest mocno uwarunkowana ich jakością. Im wyższa jakość instalacji, tym większa wydajność energii.

Czy to się opłaca?

Właściwie dobrana instalacja pozwala oszczędzić od 55-70% kosztów związanych z ogrzewaniem wody. Średnia instalacja dla 4-osobowej rodziny to koszt rzędu 9000 zł. Dzięki dużej odporności na czynniki zewnętrze raz zainstalowany kolektor słoneczny może bezawaryjnie działać nawet 25 lat. Natomiast zwrot instalacji w polskim klimacie szacuje się na ok. 10 lat. Najważniejszym atutem kolektorów słonecznych jest bez wątpienia fakt, że dzięki nim generujemy ciepło, bez negatywnego oddziaływania na nasze środowisko naturalne.