Fotowoltaika

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej przy użyciu specjalnych paneli PV. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w naszym gospodarstwie domowym, firmie lub gospodarstwie rolnym produkuje dla nas prąd tak, abyśmy mogli w sposób ekonomiczny i ekologiczny korzystać z urządzeń zasilanych elektrycznie nie przejmując się wysokimi rachunkami i nadmierną emisją CO2.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych ogniw, których zadaniem jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd stały przepływa przez falownik, a następne zostaje przekształcony w prąd przemienny, który wykorzystywany jest każdego dnia w naszych domach.

Dlaczego warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej?

Mniejsze rachunki za prąd

Redukcja kosztów energii elektrycznej to główny powód, dla którego instaluje się panele słoneczne. Jak pokazują statystyki, dzięki nim można obniżyć rachunki za prąd nawet o 80-90%, a to oznacza, że inwestycja zwraca się w mniej niż 10 lat. Zwrot jest tym szybszy, im bardziej powiększają się ceny elektryczności, które – jak się przewiduje – będą jeszcze przez długi czas wzrastać.

Ochrona środowiska

Instalacje fotowoltaiczne są przyjazne naturze i wspierają walkę z ociepleniem klimatu, pozwalając na zero emisyjną produkcję prądu.

Bezobsługowość

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie paneli słonecznych, aby móc z nich efektywnie i bezpiecznie korzystać na co dzień, ponieważ nie wymagają one żadnych działań w zakresie obsługi.

Trwałość

Instalacja solarna jest objęta wieloletnią gwarancją, która z reguły opiewa na kilkadziesiąt lat w zależności od produktu. Nie ma więc obaw o ewentualne awarie czy usterki, a w razie ich wystąpienia można liczyć na profesjonalny serwis.

Możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycję

Ze względu na walory ekologiczne fotowoltaikę promują instytucje państwowe, zachęcając do jej montażu poprzez system łatwo dostępnych i atrakcyjnych dofinansowań, jak np. 5000 zł bezzwrotnej dotacji do uzyskania w ramach programu Mój Prąd.

Jak działa fotowoltaika?

rzut

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Tak naprawdę w każdym miejscu, w którym panele PV będą miały dostęp do promieni słonecznych. Panele instaluje się pod kątem od 30 do 45 stopni w kierunku południowym. Taką instalację można zamontować na dachu, zarówno pochyłym, jak i płaskim, a także na wiatach, specjalnych wysięgnikach czy na gruncie.

Co wchodzi w skład instalacji?

  • Panele fotowoltaiczne PV – ich ilość zależna jest od mocy instalacji,
  • Falownik (inwerter) – urządzenie zamieniające prąd stały w przemienny,
  • System montażowy – odpowiednio dopasowany do dachu albo gruntu,
  • Przewody, zabezpieczenia i inne niezbędne akcesoria
    Zdalny monitoring pracy instalacji.

Jak długo trwa montaż instalacji? Czy należy uzyskać specjalne zgody?

W przypadku większości instalacji czas ich montażu i uruchomienia trwa od 1 do maksymalnie 2 dni roboczych. Montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga uzyskania pozwolenia jeśli moc urządzeń nie przekracza 50 kW. Jedynie przyłączenie instalacji do sieci elektrycznej wymaga złożenia odpowiedniego zgłoszenia do zakładu energetycznego. Jednak o nic nie musisz się martwić, bo to my zajmujemy się przygotowaniem oraz dostarczeniem w odpowiednim terminie wszystkich wymaganych dokumentów.

Jak można wykorzystywać prąd ze słońca?

Prąd uzyskany z paneli fotowoltaicznych i przetworzony przez falownik to dokładnie ten sam prąd, który dotychczas kupowałeś od zakładu energetycznego. Wynika z tego, że Twoja instalacja będzie wytwarzać prąd, którym będziesz w stanie zasilić wszystkie elektryczne i elektroniczne urządzenia w domu bądź firmie. Lodówka, pralka, zmywarka, płyta indukcyjna, telewizor, konsola, ładowarki, komputery, sprzęt RTV i AGD? To żaden problem! Dzięki instalacji fotowoltaicznej będziesz mógł korzystać z tych wszystkich urządzeń bez ograniczeń.