Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika, to proces wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej przy użyciu specjalnych paneli PV. Instalacja fotowoltaiczna produkuje dla nas prąd tak, abyśmy mogli w sposób ekologiczny korzystać z urządzeń zasilanych elektrycznie, nie przejmując się wysokimi rachunkami i emisją CO2. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych ogniw, których zadaniem jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd stały przepływa przez falownik, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, który wykorzystywany jest każdego dnia w naszych domach.

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Niższe rachunki za prąd

Redukcja kosztów energii elektrycznej to główny powód, dla którego instaluje się panele słoneczne. Jak pokazują statystyki, można dzięki nim obniżyć rachunki za prąd nawet o 80-90%, a to oznacza, że inwestycja zwraca się w mniej niż 10 lat. Zwrot jest tym szybszy, im bardziej powiększają się ceny elektryczności, które – jak się przewiduje – będą jeszcze przez długi czas wzrastać.

Ochrona środowiska

Instalacje fotowoltaiczne są przyjazne naturze i wspierają walkę z ociepleniem klimatu, pozwalając na zero emisyjną produkcję prądu.

Bezobsługowość

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie paneli słonecznych, aby móc z nich efektywnie i bezpiecznie korzystać, ponieważ po instalacji nie wymagają one żadnych działań w zakresie obsługi.

Trwałość

Instalacja fotowoltaiczna jest objęta wieloletnią gwarancją, która z reguły opiewa na 15-25 lat w zależności od produktu. Nie ma więc obaw o ewentualne awarie czy usterki, a w razie ich wystąpienia można liczyć na nasz profesjonalny serwis.

Dofinansowania na inwestycję

Ze względu na walory ekologiczne fotowoltaikę promują instytucje państwowe, zachęcając do jej montażu poprzez system łatwo dostępnych i atrakcyjnych dofinansowań z programów Mój Prąd, Czyste Powietrze oraz Ulga termomodernizazyjna.

Jak działa fotowoltaika?

rzut

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ
KONSULTACJĘ Z NASZYM DORADCĄ!

  Jeśli wolisz
  zadzwoń do nas

  Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

  Tak naprawdę w każdym miejscu, w którym panele PV będą miały dostęp do promieni słonecznych. Panele instaluje się pod kątem od 30 do 45 stopni w kierunku południowym. Taką instalację można zamontować na dachu, zarówno pochyłym, jak i płaskim, a także na wiatach, specjalnych wysięgnikach, czy na gruncie.

  Co wchodzi w skład instalacji?

  • Panele fotowoltaiczne PV – ich ilość zależna jest od mocy instalacji;
  • Falownik (inwerter) – urządzenie zamieniające prąd stały w przemienny;
  • System montażowy – odpowiednio dopasowany do dachu albo gruntu;
  • Przewody, zabezpieczenia i inne niezbędne akcesori;
  • Aplikacja do monitoring pracy instalacji.

  Jak długo trwa montaż instalacji? Czy konieczne są jakieś zgody?

  W przypadku większości instalacji czas ich montażu i uruchomienia trwa od 1 do maksymalnie 2 dni roboczych. Montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga uzyskania pozwolenia jeśli moc urządzeń nie przekracza 50 kW. Jedynie przyłączenie instalacji do sieci elektrycznej wymaga złożenia odpowiedniego zgłoszenia do zakładu energetycznego. Jednak o nic nie musisz się martwić, bo to my zajmujemy się przygotowaniem oraz dostarczeniem w odpowiednim terminie wszystkich wymaganych dokumentów.

  Jak można wykorzystywać prąd ze słońca?

  Prąd uzyskany z paneli fotowoltaicznych i przetworzony przez falownik to dokładnie ten sam prąd, który dotychczas kupowałeś od zakładu energetycznego. Wynika z tego, że Twoja instalacja będzie wytwarzać prąd, którym będziesz w stanie zasilić wszystkie elektryczne i elektroniczne urządzenia w domu bądź firmie. Lodówka, pralka, zmywarka, płyta indukcyjna, telewizor, konsola, ładowarki, komputery, sprzęt RTV i AGD? To żaden problem! Dzięki instalacji fotowoltaicznej będziesz mógł korzystać z tych wszystkich urządzeń bez ograniczeń.