Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, z której produkuje energię cieplną ogrzewającą budynek mieszkalny oraz wodę użytkową. Samo ciepło pompa pobiera z wody, powietrza lub gruntu. Co ważne, pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, więc trzeba poświęcać czasu na jej obsługę, aby w domu było zawsze ciepło. Dowiedz się więcej o tym, jak działają pompy ciepła.

rzut

Jak działają pompy ciepła?

Co wchodzi w skład instalacji pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła składa się z następujących elementów:

  • Jednostka zewnętrzna,
  • Jednostka wewnętrzna,
  • Bufor centralnego ogrzewania,
  • Zasobnik ciepłej wody użytkowej,
  • Automatyka,
  • System sterowania.

Po jakim czasie zwraca się instalacja pompy ciepła?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas zwrotu uzależniony jest od wielu czynników takich jak zapotrzebowanie budynku na ciepło, wydajność pompy ciepła, rodzaju systemu grzewczego, rodzaju dolnego źródła oraz temperatury zewnętrznej, a także klasa sprzętu, w jaki inwestor chce zainwestować.

Czy pompa ciepła jest tania w eksploatacji?

Zdecydowanie tak. Pompa ciepła to urządzenie, które zajmuje się transportem ciepła, ale nie jego wytwarzaniem. Wynika z tego, że ponosimy jedynie koszt energii elektrycznej, dzięki której dochodzi do przesłania ciepła z wody, powietrza bądź gruntu, a ten jest raczej niewielki.

Jaki wybrać typ pompy ciepła?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które powinny być dobierane na podstawie potrzeb danego gospodarstwa takich jak m.in. powierzchnia obiektu, ilość osób w gospodarstwie domowym, ogrzewanie domu bądź wody oraz budżet. Jedynie fachowiec jest w stanie dobrze określić, jaka pompa najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Jak można wykorzystać pompę ciepła?

Pompa ciepła może być wykorzystywana w różnoraki sposób. Przede wszystkim wykorzystujemy ją do ogrzewania naszego domu. Może ona również zapewnić nam ciepłą wodę użytkową, a także wspomagać ogrzewanie basenu. Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w systemie niskotemperaturowym, czyli takim, który wykorzystywany jest w ogrzewaniu podłogowym. W takim przypadku jesteśmy w stanie wykorzystać cały potencjał naszej instalacji pompy ciepła.