Typy pomp ciepła

Typy pomp ciepła

vandœuvre lès nancy rencontre musulmane Pompa ciepła jest urządzeniem niemalże samoobsługowym. Jednocześnie jest również tania w eksploatacji i ekologiczna. Umożliwia pobieranie ciepła z otoczenia, jednak zasada jej działania może się różnić w zależności od typu urządzenia. Jakie wyróżniamy pompy ciepła?

Gruntowa pompa ciepła

Vanløse Podstawowy podział pomp wyróżnia trzy jej rodzaje. Jest to pompa wodna, gruntowa oraz powietrzna. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia te różnią się przede wszystkim źródłem ciepła. Pierwszym z nich jest gruntowa pompa. To zdecydowanie najpopularniejszy wariant pompy. Jego największym atutem jest niemalże stała, dodatnia temperatura w sezonie grzewczym. Wymienniki podłączane do pomp gruntowych dzieli się na poniższe rodzaje:

  • wymiennik glikolowy, 
  • wymiennik płytowy, 
  • wymiennik bezprzeponowy, 
  • wymiennik przeponowy,
  • kolektor gruntowy pionowy, 
  • kolektor gruntowy poziomy. 

http://adsecurite.fr/?seledka=sites-de-rencontres-app&2e4=18 W gospodarstwach domowych, gruntowa pompa montowana jest najczęściej w kotłowni. Zajmuje jednak niewiele miejsca, więc inne miejsce także będzie odpowiednie. 

Gruntowe pompy są dość uniwersalne. Takie urządzenie może zostać zamontowane zarówno w nowym budynku, jak i w starszym. Można tej pompy poprzedza oczywiście dokonanie odpowiednich pomiarów. Niezbędne jest również sprawdzenie uwarunkowania terenu. Przy zastosowaniu kolektora poziomego, działka musi być odpowiednio duża. Sam montaż najczęściej rozpoczyna się od instalacji wymiennika ciepła, a następnie wykonanie odwiertów. To jeden z największych wad pompy gruntowej – koszty wykonania odwiertów są naprawdę spore, a to wszystko ze względu na konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu. 

Co więcej, w przypadku kolektora poziomego niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na montaż pompy. Wymaga to przeprowadzenia robót geologicznych. Starosta z kolei ma 30 dni od złożenia odpowiedniej dokumentacji na pozwolenie lub zgłoszenie swojego sprzeciwu. 

Gruntowa pompa ciepła zalecana jest przede wszystkim dla budynków mieszkalnych, przy czym warto, by powierzchnia działki była odpowiednio duża bądź umożliwiała dostęp do własnego zbiornika wodnego.

 

Wodna pompa ciepła

Kolejnym typem pompy jest urządzenie wodne. Działa przy wykorzystaniu działki zbiorników wodnych lub poprzez wykopanie studni głębinowych. Wówczas urządzenie pobiera wodę z pierwszej studni, odzyskuje ciepło oraz przekazuje je do budynku. Schłodzona woda odprowadzana jest do drugiej studni. 

Usytuowanie domu w pobliżu jeziora bądź stawu wydaje się być lepszym rozwiązaniem, niż kopanie studni. Jest to jednocześnie tańsze i bardziej efektywne. Jedynym minusem jest tutaj konieczność uwzględnienia zanieczyszczeń wody. W zdecydowanej większości przypadków niezbędna będzie jej odpowiednia filtracja oraz regularna wymiana filtrów.

Wodna pompa ciepła może być wykorzystana do ogrzewania powietrznego, podłogowego, jak i do grzejników konwekcyjnych – to rozwiązanie nie jest jednak do końca opłacalne. Grzejniki muszą być średnio dwa razy większe, niż w przypadku dostarczania wody z kotła.

Pompy wodne dzieli się na kilka rodzajów w zależności od zastosowanego systemu. Możliwe jest zastosowanie układu z pętlą zamkniętą, systemu otwartego lub systemu hybrydowego. Co ciekawe, wodne pompy ciepła charakteryzują się najwyższą efektywnością spośród wszystkich pomp – może ona wynosić nawet do 6,5. 

 

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest najtańszym rozwiązaniem spośród wszystkich trzech typów pomp. Może pracować w szerokim zakresie wartości temperatury powietrza, jednak największą efektywność zyskuje, gdy jest ciepło. 

Ten rodzaj pompy może być stosowany również w obiektach przemysłowych, niezależnie od wieku budynku. Urządzenie można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od zastosowanego systemu:

  • powietrzna pompa typu split – składa się z dwóch modułów, jeden jest instalowany na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku, w pierwszym znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny, w drugim skraplacz, podgrzewacz i pompa, 
  • powietrza pompa typu monoblok – składa się z jednego modułu, który jest instalowany na zewnątrz budynku, znajduje się w nim sprężarka, skraplacz, parownik, wentylator, zawór, podgrzewacz i pompa.

W odróżnieniu od pomp gruntowych, powietrzne nie wymagają budowy specjalnej instalacji i wykopów. Rozwiązanie to wydaje się być najprostsze w obsłudze. Mrozy nie stanowią żadnego zagrożenia dla urządzenia. Pompa wyposażona jest w awaryjne grzałki, zatem nie dochodzi do nagłego wyłączenia ogrzewania. 

 

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Montaż pomp ciepła to opłacalne rozwiązanie dla każdego budynku. Należy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia i jego parametry, by spełnić oczekiwania domowników i zapewnić im najwyższy możliwy komfort. Pompa stanowi korzystną inwestycję z wielu względów. Pozwala przynieść realne oszczędności i stałe rachunki za ogrzewanie. Nie musisz martwić się o rosnące ceny oleju.

Ponadto jest to urządzenie ekologiczne i w pełni bezpieczne – ryzyko wybuchu nie istnieje, jak w przypadku kotłów.