Pompy ciepła | Wiedza dla początkujących

Pompy ciepła | Wiedza dla początkujących

El Hamma Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym. Umożliwia pobieranie ciepła z otoczenia – np. z wody, powietrza, czy też ziemi. Nie jest to odpowiednik kotła grzewczego, a element znacznie większego systemu, złożonego z trzech elementów. To inwestycja, która naprawdę się opłaca. O jej działaniu i największych atutach przeczytasz w artykule.

Pompa ciepła, jej budowa i rodzaje

http://archaeologydays.urban.brussels/?kanapka=premier-rencontre-avec-une-fille&69f=86 Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła, które pozyskuje nawet do 75% energii ze środowiska naturalnego. Urządzenie to składa się z trzech elementów, w tym:

  • źródła dolnego – stąd pobierane jest ciepło, może to być ziemia, woda, czy też powietrze,
  • źródła górnego – to instalacja grzewcza, najczęściej podłogówka, rzadziej tradycyjne grzejniki,
  • pompy – czerpie ciepło i przekazuje je do instalacji.

homme gay à caen Wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła. Podział ten dotyczy źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Pierwszym rodzajem jest pompa gruntowa. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi. To zdecydowanie najpopularniejszy wariant. Jedną z jego zalet jest niemalże stała, dodatnia temperatura w sezonie grzewczym. Wysoka efektywność tej pompy sprawia, że może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.

Kolejnym rodzajem jest pompa wodna. Charakteryzuje się również wysoką wydajnością, jednak niestety jest zastosowanie na każdej działce nie jest możliwe. Cieki wodne muszą być odpowiednio wielkie, a sama woda nie może zawierać zbyt dużych ilości żelaza, manganu, czy też wapnia. Jeśli jednak minerałów jest sporo, można ewentualnie zastosować specjalne środki.

Powietrzne pompy ciepła stanowią ostatni rodzaj. Szybko się rozwijają i posiadają jedną, istotną zaletę. Panujące warunki, czy też wielkość działki to czynniki, które w tym przypadku nie mają znaczenia. Wadą z kolei jest temperatura powietrza, która ulega znacznie częstszym zmianom niż temperatura gruntu, czy wód.

 

Największe zalety pompy ciepła

Pompa ciepła jest opłacalną inwestycją, o czym świadczy szereg jej atutów. Jednym z nich jest bezobsługowość. Urządzenie nie wymaga czyszczenia, rozpalania, czy też ładowania opału, jak ma to miejsce w przypadku innych źródeł ciepła. Wystarczy regularnie opłacać rachunki.

Jest to urządzenie ekologiczne. W miejscu jego eksploatacji, nie powstają żadne spaliny bądź inne substancje które mogłyby być szkodliwe dla środowiska naturalnego. montaż pompy ciepłej jest niemalże bezproblemowy. Może zostać zainstalowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach mieszkalnych. Przykładowo, pompa ciepła powietrze-powietrze wymaga jedynie montażu dwóch jednostek. Nie ma również konieczności budowania zbiornika na paliwo, a dzięki temu, że urządzenie zajmuje niewiele miejsca, może być umieszczone tak naprawdę wszędzie.

Atutem tego rozwiązania jest również bezpieczeństwo. Eksploatacja pompy nie wiąże się z ryzykiem wybuchu ani zaczadzenia, jak ma to miejsce w przypadku instalacji paliwowych.

 

Wybór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Wybór pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć m.in. efektywność urządzenia. Przeprowadzenie wstępnej analizy umożliwiają współczynniki sprawności COP i SCOP. COP oblicza się w testach laboratoryjnych, w określonych warunkach. Im wyższy współczynnik COP, tym pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji. Przykładowo, COP 1 oznacza, że z 1 kWh zużytej energii elektrycznej otrzymuje się 4 kWh ciepła grzewczego. Współczynnik ten pozwala porównać urządzenia różnych producentów, jednak nie jest jedynym wyznacznikiem.

Bardziej praktyczny jest SCOP. To współczynnik efektywności, oznaczający szacowany stosunek całej energii cieplnej, która jest potrzebna do ogrzania budynku. Dzięki niemu, możesz obliczyć roczne koszty ogrzewania domu za pomocą pompy.

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na producenta urządzenia. Za najlepsze marki produkujące pompy, uznaje się m.in. Buderus, Stiebel Eltron, Viessmann, czy Vaillant. Potwierdzeniem wysokiej klasy urządzeń może być certyfikat Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q. Jego uzyskanie jest możliwe od 2015 roku. Jest przyznawany w oparciu o naprawdę rygorystyczne kryteria, zapewnia więc kupującym bezpieczeństwo i niezawodność. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, zaleca się skorzystać z usług specjalisty, który zajmuje się doborem pompy. W większości przypadków taką usługę oferują również instalatorzy.

 

Ile kosztuje pompa ciepła? Dofinansowania i dotacje

Cena pompy ciepła uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Najdroższe są pompy gruntowe, bowiem wymagają wykonania odwiertów. Najniższą ceną z kolei charakteryzują się pompy powietrzne. Średnie ceny pomp wraz z montażem dla średniej wielkości domu oscylują w granicach 35- 50 tys. zł. W przypadku budynków o sporej powierzchni, np. 300 czy 400 m2 – ostateczny koszt może nawet przekroczyć 100 tys. zł.

Obecnie działa wiele ogólnopolskich programów, które umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego na pokrycie kosztów związanych z pompą. Przykładem jest tutaj program Czyste Powietrze, umożliwiający uzyskanie wsparcia na maksymalną kwotę 32 tys. zł (z fotowoltaiką 37 tys. zł). Wsparcie to obejmuje zakup i montaż pompy ciepła każdego typu. Dofinansowanie skierowane jest do osób fizycznych posiadających domy modernizowane.

Kolejnym programem jest Moje Ciepło, również skierowane do osób fizycznych. pozwala uzyskać do 30% całkowitych kosztów. Program Energia Plus to propozycja dla przedsiębiorstw. pozwala uzyskać pożyczkę w wysokości do 85% kosztów oraz dotację w wysokości do 50% kosztów.

Eksploatacja pompy ciepła w przypadku budynku o powierzchni 200 m2, wiąże się z kosztami rzędu 1,5-2 tys. zł rocznie.Dla porównania, roczne użytkowanie instalacji gazowej to około 3 tys. zł, a instalacji elektrycznej – nawet 6 tys. zł.

 

Eksploatacja i konserwacja pompy ciepła

Zdecydowana większość pomp ciepła wyposażonych jest w odpowiedni system sterowania. sprawia to, są one niemalże bezobsługowy. Rola użytkownika sprowadza się do ustawiania oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach. Najczęściej możliwe jest również ustalenie wartości preferowanej temperatury ciepłej wody. Wszelkie nieprawidłowości należy omawiać z serwisantem. Wśród najczęściej występujących błędów i usterek wymienia się m.in. zbyt wysokie ciśnienie czynnika chłodniczego, brak odpowiedniego czyszczenia oraz odpowietrzania instalacji, a także niewystarczające ciśnienie czynnika chłodniczego.

Dla sprawności urządzenia ogromne znaczenie ma jego regularna konserwacja. przede wszystkim należy Przynajmniej raz w roku wyczyścić parownik urządzenia, który znajduje się w jednostce zewnętrznej. Można w tym celu użyć sprężone powietrze,  jednak zaleca się raczej skorzystać z pomocy specjalisty. czyszczenie najlepiej przeprowadzić przed sezonem grzewczym.

Niezbędne są oczywiście również regularne przeglądy urządzenia. W zależności od wymogów producenta, takie wizyty mogą odbywać się np. co rok lub co 2 lata.  Wówczas specjalista czyści filtry wody, sprawdza poprawność wszystkich nastaw na sterowniku, czy też sprawdza szczelności układu chłodniczego. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości warto jak najszybciej skierować się do serwisu, bowiem szybkie wykrycie usterki pozwala na jej usunięcie w prosty i tani sposób.