Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Jirkov Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala uzyskać ciepłą wodę użytkową najbardziej ekologiczny sposób. Jej rosnąca popularność nie jest niczym dziwnym. W tym artykule przedstawimy Ci zasadę działania pompy ciepła oraz jej największe zalety.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

http://simprof.pl/?myrka=szukam-faceta-smieszne&b8d=e2 Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię cieplną. Składa się z dwóch zasadniczych części nazywanych źródłem dolnym oraz źródłem górnym. Źródło dolne to kolektor gruntowy poziomu lub pionowy, z kolei źródło górne – jest odbiornikiem tego ciepła, np. podłogówką bądź klimakonwektorem.

Maardu Co ważne, pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskują ciepło. Wyróżnia się pompę gruntową, wodną oraz powietrzną. Największą popularnością cieszy się zdecydowanie pompa. Charakteryzuje się wysoką efektywnością. Źródłem ciepła jest w tym przypadku grunt.

Pompy wodne również są wydajne, często mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. W tym wypadku źródłem ciepła jest woda. Powietrzne pompy charakteryzują się najniższą ceną, a jak sama nazwa wskazuje – źródłem ciepła w ich wypadku jest powietrze pobierane z zewnątrz.

Jak działa pompa ciepła? Działanie opiera się na wymuszeniu zmiany kierunku przepływu ciała. Proces ten zostaje odwrócony za pomocą energii mechanicznej lub cieplnej. Napędzana energią pompa pobiera ciepło i przekazuje je do instalacji. Cały proces odbywa się w zamkniętym obiegu.

Każde urządzenia posiada określoną moc grzewczą. Jest to użytkowe ciepło oddawane w określonym czasie, podawane w kW. Moc grzewczą dobiera się do indywidualnych potrzeb użytkowników, metrażu budynku, a także jego wieku. Zaleca się, by moc grzewcza odpowiadała co najmniej obciążeniu grzewczemu danego budynku.

 

Budowa pompy ciepła

Zasada pompy ciepłą opiera się na reakcjach fizycznych, do których dochodzi dzięki następującym elementom:

  • parownik – to dolne źródło energii, w którym czynnik roboczy odparowuje w niskiej temperaturze, następnie prowadzi to do wzrostu ciśnienia,
  • skraplacz – to górne źródło energii, które oddaje ciepło do płynu lub powietrza, które przepływa przez instalację,
  • sprężarka – dochodzi w niej do wzrostu ciśnienia, a następnie sprężenia gazu i zwiększenia jego temperatury,
  • rozprężacz – to zawór, do którego spływa czynnik roboczy ze skraplacza, następnie jest oddawany do ponownego użytku w ramach cyklu grzewczego.

Schemat ten dotyczy zdecydowanej większości pomp ciepła. Wymagają one zasilania prądem elektrycznym. W przypadku wszelkich awarii czy przerw w dostawie, pompa przestaje działać. Dochodzi do unieruchomienia sterownika i pompy obiegowej. Instalacja gromadzi wystarczająco dużo ciepła, by pozwolić utrzymać komfort cieplny aż do momentu ponownego załączenia prądu. Jest w stanie ogrzewać mieszkanie przez około 3-5 godzin, nierzadko dłużej.

 

Największe zalety pompy ciepła

Pompa ciepła niesie za sobą szereg korzyści i nie dotyczą one wyłącznie kwestii finansowych, choć warto również o nich wspomnieć. Urządzenie to zapewnia niższe koszty eksploatacji niż kocioł gazowy. W zależności od rodzaju pompy, koszty mogą zostać obniżone o 35-50%.

Urządzenia te wymagają zasilania energią elektryczną. Korzystne będzie więc połączenie pompy z fotowoltaiką – umożliwi znaczne zredukowanie kosztów. Co ważne, pompa ciepła jest bezproblemowa w użytkowaniu i niewymagająca. Jej praca jest cicha, zatem w żaden sposób nie przeszkadza.

Wymieniając atuty tego urządzenia, nie można pominąć również kwestii związanej z ekologią. Pompy ciepła pracują w sposób w pełni bezpieczny dla natury. Nie produkują dymu, popiołu, ani żadnych innych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska. Obniżają również emisję CO2 średnio o 20% w stosunku do kotłów gazowych. Charakteryzują się również najwyższą klasą energetyczną.  Pompa ciepła zapewnia ogromny komfort domownikom i znacznie podnosi wartość finansową budynku. Jest to więc opłacalna inwestycja, która może się zwrócić już po 5-7 latach.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie należy do najprostszych zadań. Warto je powierzyć specjalistom, aby mieć pewność, że urządzenie zostanie w pełni dostosowane do potrzeb oraz możliwości domu i domowników. Należy również zadbać o prawidłowy montaż – tylko dzięki niemu pompa będzie spełniać swoje zadanie. Nieprawidłowa instalacja może powodować szereg usterek, a także zbyt głośną pracę. Wybierając instalatora, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie, dotychczasowe realizacje oraz opinie klientów.