Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika – co to jest?

Panele fotowoltaiczne w lesie

Fotowoltaika – co to jest?

Darmowy prąd ze słońca! Brzmi kusząco- prawda? Zatem przyjrzyjmy się bliżej jak działają panele fotowoltaiczne oraz jaką drogę muszą pokonać promienie słoneczne, abyśmy mogli cieszyć się darmową energią w naszych domach.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, które by produkować większą ilość energii łączy się w tzw. moduły fotowoltaiczne. Zbudowane są one z krzemu krystalicznego, a ich zadaniem jest zamiana energii promieniowania słonecznego w prąd stały. Kolejnym bardzo istotnym elementem instalacji jest falownik, który śmiało można nazwać „mózgiem” całej instalacji. Do jego zadań między innymi należy kontrola przepływu energii oraz zmiana wytworzonego prądu stałego na zmienny, który na co dzień wykorzystywany jest w naszych domach.

Jakie wyróżniamy ogniwa fotowoltaiczne?

  1. Ogniwa pierwszej generacji- monokrystaliczne oraz polikrystaliczne
  2. Ogniwa drugiej generacji (rzadko już stosowane) – amorficzne

Różnią się one przede wszystkim budową oraz swoimi właściwościami. Obecnie największą popularnością cieszą się ogniwa monokrystaliczne. A dlaczego? Po pierwsze wyróżniają się największą wydajnością, dobrymi parametrami elektrycznymi, a także wysoką wytrzymałością.

Ogniwa monokrystaliczne:

Zbudowane są z monolitycznego kryształu krzemu, który wydobywany jest poprzez powolne wyciąganie z roztopionego krzemu krystalicznego zarodka. Proces taki trwa 48 godzin. Kryształ początkowo przybiera kształt walca o średnicy ok. 30cm. W celu uzyskania ogniwa tnie się go na płytki o grubości 2-3mm. Aby uniknąć strat w materiale nadaje mu się specyficzny ośmiokątny kształt.

Sprawność ogniw monokrystalicznych waha się w przedziale od 15 do 20%.Oznacza to, że przy wykorzystaniu niewielkiej powierzchni jesteśmy w stanie wyprodukować dużą ilość energii elektrycznej.
W przypadku nowoczesnych pokryć dachowych najlepiej prezentują się panele monokrystaliczne w wersji Full Black. Wszystkie elementy instalacji posiadają jednolitą ciemną barwę i charakteryzują się wysoką trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Dzięki temu można przez wiele lat cieszyć się z efektywności produkcji energii we własnym domu.

Ogniwa polikrystaliczne:

Zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu. Krystalizowanie następuje w prostopadłościennej kadzi po czym są one cięte na cienkie płytki. Ich niebieska barwa często jest mylona z kolektorami słonecznymi Sprawność ogniw polikrystalicznych waha się w przedziale od 14-18%.

Ogniwa amorficzne:

Sprawność tych ogniw to jedynie ok. 6-10%. Charakteryzują się niską ceną, lekkością oraz elastycznością. Niestety ich żywotność jest stosunkowo krótka i nie przekracza zazwyczaj 10 lat.

Dlaczego zatem warto zainwestować w fotowoltaikę?

Promienie słoneczne są dostępne praktycznie z każdego miejsca na ziemi w każdych warunkach środowiskowych. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w naszym gospodarstwie domowym, firmie lub gospodarstwie rolnym produkuje dla nas prąd tak, abyśmy mogli w sposób ekonomiczny i ekologiczny korzystać z urządzeń zasilanych nim, bez obaw wysokich rachunków i nadmiernej emisji CO2. Zastosowanie paneli słonecznych pozwala na wyprodukowanie 100% zapotrzebowania energetycznego oraz obniżenie rachunków energetycznych praktycznie do zera!